Móricz Abigél, az Aprólépés önkéntese a következő cikkében tanácsokkal lát el minket arról, hogy tudunk egy környezettudatosabb életet kialakítani háztartásunkban. Bár Magyarországon már nincs vészhelyzet, így akkor hagyjuk el a lakást, amikor kedvünk tartja. Azonban életünkben így is a legtöbb időt otthonunkban töltjük (még akkor is, ha csak aludni járunk haza), ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mennyi kárt teszünk a környezetben, ha nem figyelünk eléggé oda a háztartásban. A szennyezés és járulékos hatásai, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának egy része is a háztartásokhoz kötődik (habár az ipari szennyezés jelentősebb). A tovább gombra kattintva háztartási tippek következnek, melyek összegyűjtését környezeti nevelőnk, Nagy Marianna segítette mentorként.
Szeretnék segíteni nektek pár tanáccsal, hogy a jövőben hogyan tudtok környezettudatosabban élni a lakásotokon belül. Ezekhez nem kell sok mindent megváltoztatnotok, de a környezetnek már ezzel is segítetek. A koronavírus következtében a világ minden pontján csökkent a légköri szennyezés, azonban sajnos ez a vírus után nagyon gyorsan vissza fog térni a korábbi szintre, míg, ha a következő tanácsokat megfogadjuk, akkor egy egész életen át csökkenteni tudjuk a környezeti szennyezést.
- Szelektív hulladékgyűjtés:
Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk a környezetért az az, hogy a szemetet különválogatva gyűjtjük. Legyen a lakásunkon belül külön szemetes a papíroknak, műanyagoknak, üvegeknek, fémeknek, utóbbi kettőt együtt is lehet gyűjteni. Fontos, hogy a káros, mérgező hulladékokat ne dobjuk bele egyik szemetesbe sem, hanem ezeket száraz, hűvös helyen tároljuk, és amikor alkalmunk van rá, vigyük el a legközelebbi gyűjtőpontra. Ha megtelik valamelyik szemetes a lakásunkban, akkor ügyeljünk arra, hogy a megfelelő kukába öntsük bele a tartalmát. Továbbiak itt...
- A víz nem játék:
Biztosan te is hallottad már, hogy valaki azt tanácsolja neked, hogy spórolj a vízzel. Sajnos egyre kevesebb tiszta ivóvizünk van, így ha nem vigyázunk rá eléggé, egyszer el fog fogyni. Nagyon sokféleképpen tudjuk redukálni a vízfogyasztásunkat:
- Ne folyó víz alatt mossuk meg az élelmiszereket, illetve próbáljunk meg nem folyó víz alatt mosogatni!
- Válasszuk a zuhanyzást, ezzel ugyanis feleannyi vizet fogyasztunk el, mint amennyit a kádban fürdéssel!
- Ne állítsuk nagyon magasra a víz hőfokát, hiszen forró vízben sokkal intenzívebb a vízképződés!
- Fogmosás, valamint mosakodás közben zárjuk el a vizet, ha nem használjuk!
- Ne indítsuk be a mosógépet kevés ruhával, hiszen ez mindig ugyanannyi vizet fogyaszt, várjuk meg, amíg tele lesz a mosógép koszos ruhákkal!
További tippek főoldalunkon
- Energiaspór:
A háztartások rengeteg energiát elhasználnak, azonban itt nem csak az áramfogyasztásra gondolok, hanem a fűtés-hűtéssel kapcsolat energiafogyasztásra is, mivel ez utóbbi még az elsőt is meghaladja.
Mindenképpen jó, ha statisztikát vezetünk a háztartási energiafogyasztásról, így látjuk, hogy mire mennyi energiát használunk el, és így hatásosabban tudjuk csökkenteni fogyasztásunkat.
- A LED izzók fogyasztanak a legkevesebbet, így próbáljuk meg ezekkel megvilágítani a lakást!
- A redőny jobban tudja kiszűrni a napsugarakat, mint a függöny, így lassabban fog felmelegedni a lakás, és később kell bekapcsolni a légkondit!
- Próbáljuk meg a légkondicionáló gépeket ventilátorra cserélni, ugyanis ezek jóval kevesebb energiát fogyasztanak, és bár hatásukban is különböznek, ha több ventilátort veszünk, akkor nem lesz olyan nagy a különbség!
- Feleslegesen ne égessük a villanyokat, ha kint még világos van, ne kapcsoljuk fel a lámpákat.
További tippek főoldalunkon: https://www.aprolepes.hu/energiatakarekostippek
- Fogyasztás:
Étkezési szokásaink egyre pazarlóbbak, egyre több ennivaló kerül a szemetesbe, ezt meg lehetne előzni, ha jobban odafigyelnénk arra, hogy miből, mennyit veszünk.
- Itt is sokat segíthet a lista, figyeljük meg legalább egy hétig, hogy milyen ennivalókat dobunk a kukába, írjuk fel ezeket, és ezekből legközelebb kevesebbet vegyünk!
- Próbáljunk meg egy kicsit előre gondolkozni, és csak annyi ételt megvenni, ami feltétlenül muszáj!
- Ne dobjuk ki a maradékot, ha van háziállatod ad oda neki, vagy szimplán csak rakd be a hűtőbe, hogy majd később, amikor éhes leszel, el tudd fogyasztani!
- Főzés előtt gondoljuk át, hogy mennyi ételre lesz szükség, és annyi adagot készítsünk, hogy ne vesszen kárba, ne dolgozz feleslegesen.
- Sok konyhai hulladékot fel tudunk használni újra: almahéjból lehet almaecet, száraz kenyérből kenyérmorzsa, káposztából savanyú káposzta, a fonnyadt zöldségeket vízbe áztatva még fel tudjuk használni!
- Háztartási gépek: tűzhely, hűtő:
Nagyon fontos, hogy a háztartási gépekkel energiatakarékosan bánjunk, ha egy-két szabályt betartunk, már akkor látható lesz, hogy mennyi energiát megspóroltunk.
- Próbáljunk meg fedővel főzni, illetve, ha van kuktánk, akkor az még jobb, ugyanis ezek bent tartják a hőt, és így kevesebb energia vész el!
- Tisztítsuk rendszeresen a gáztűzhelyünket, ugyanis, ha rajta hagyjuk a lerakodott koszokat, akkor a hatásfoka jóval kisebbé válhat!
- Ha elromlott a régi tűzhelyünk, vagy éppen azon gondolkozunk, hogy újat kéne venni, a legjobb választás az indukciós, mivel ennek a hővesztesége a legminimálisabb!
- A sütő ajtaját ne nyitogassuk sütés közben feleslegesen, ugyanis ilyenkor rengeteg hő elvész!
- A fagyasztóból kivett ételt a hűtőben hagyjuk kiolvadni!
- Próbáljuk meg eltelíteni a hűtőt élelmiszerekkel, mert így kevesebb levegő fér el benne, és így könnyebben marad bent a hideg! Azonban fontos, hogy ne rakjunk a hűtőbe meleg ételt!
- A hűtő hátuljában hidegebb van, ezért rakjuk oda a könnyen megromló élelmiszereket!
A lista hosszú, azonban, ha szépen, lassan elkezded megfogadni a tanácsokat, akkor gyorsan átütő eredményeket tudsz elérni. Ha szeretnéd látni, hogy mennyi energiát spórolsz meg ezekkel, akkor érdemes felírni a korábbi energiafogyasztásodnak a statisztikáit, számait, mielőtt energiatakarékosabb életre váltasz. Egy-két hét után már lényeges különbségekre lehetsz figyelmes. Sok sikert, remélem tudtam segíteni!
További tippekért látogassátok meg ezt a két oldalt:
http://kornyezetert.hu/otthon/
Minden egyben: www.aprolepes.hu
Mentor és editor: Aprólépés (NM)