Klímavédelmi Akcióterv a Bill Gates utódai csapattól

2020. június 21. 16:18 - Aprólépés csapat


varos_3_moment2.jpg

Bemutatkozás

https://www.youtube.com/watch?v=5SY6DJgoIZ4

A csapatunk tagjai

A csapatunk tagjai Hanuder Dániel, Jadlóczki Zétény és Tóth Bence, a mentorunk Csikó Szilvia. Mindannyian a Sárospataki Református Kollégium Általános Iskolájába járunk, négy éve osztálytársak vagyunk,összeköt bennünket az informatika és a sport szeretete is. A közös munka során úgy dolgoztunk, mintha egy cég alkalmazottai lennénk, logót is terveztünk. Minden részfeladatnál próbáltunk egy érdekességet is bemutatni., illetve azokat továbbgondolni. Ezért a projektben szerepel például az algapavilon,melyet egy magyar származású feltaláló tervezett.

A csapatnév magyarázata

Azért választottuk ezt a  nevet, mert Bill Gates klímavédelemmel kapcsolatos tevékenységét sok tekintetben követendő példának tekintjük. A Microsoft alapítója körülbelül 1,38 millió dollárt keres óránként, 103,5 milliárd dolláros nettó vagyonával a világ egyik leggazdagabb embere.

Kevesen tudják róla, hogy elhivatott környezetvédő, rendszeresen támogat különböző, innovatív kezdeményezésket, blogjában pedig újra- meg újra felbukkan a környezettudatosság kérdése.

bg.jpg

Bill Gates

Emellett népszerűsíti az adományozást, támogatja a vega húst, legutóbb pedig arról értekezett, hogy mi lenne az a három legfontosabb lépés, mellyel áttérhetnénk a megújuló energiaforrásokra.Bill Gates már régóta kiáll a megújuló energiaforrások mellett, többször beszélt már szenvedélyesen arról, hogy az emberiségnek le kell váltania a fosszilis üzemanyagokat.

Olyan feltalálókat  és vállalkozásokat segíthet majd, amelyek jelentős és tartós csökkenést képesek elérni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásában.

Bill Gates nemrégiben jelentette be, hogy megduplázza azt az összeget, amit a korai szakaszban lévő, zöld energiával kapcsolatos fejlesztésekbe fektet.  Nemcsak a jómódú nyugati rétegekre fókuszál, alapítványa esősorban a legszegényebbeknek próbál segíteni.

1.projekt

Robotok az óceán tisztaságáért – Programozás

Balneo játék

A  játék központi figúrája Balneo, a bálna formájú robot. Az óceánban úszva összegyűjti a műanyag hulladékokat.

A játék elérhetősége: https://scratch.mit.edu/projects/370948730

Mi a közös Balenoban és a Macskafogóban?

A Macskafogó  egy rajzfilm, amelyet Ternovszky Béla rendezett. A Macskafogónak  nem más, mint egy óriás robotkutya. Bekapkodja a gonosz macskákat, és megszelídíti  őket, ennek következtében béke születik az egér társadalomban. A mi játék főszereplője Balneo, a robotbálna. Segítségével összegyűjthetjük és újrahasznosíthatóak az óceánban úszó szemétszigetek.

balna.jpgBalneo, a szemétszedő robotbálna

Miért választottuk ezt a témát?

Az óceánok műanyag szennyezettsége rengeteg állat halálát okozza - gondoljunk csak a műanyaghulladékokkal teli halott tengeri élőlényekre, vagy a szemétbe gabalyodott  tengeri madarakra, teknősökre.  A műanyag hulladéknak van emellett egy kevésbé látványos, ám tömegében jóval jelentősebb szennyezése is, amit a mikro műanyagok okoznak. A Greenpeace 2016-os riportja szerint a tányérunkra kerülő tengeri élőlények is tele vannak már mikro műanyagokkal. Ezek a kis műanyagszemcsék közvetlen kerülnek a vizeinkbe a kozmetikai, főleg bőrápoló termékekből, kioldódnak mosás során a műszálas ruhákból, emellett a vizekben már benne lévő nagyobb műanyagszemét-darabok elaprózódásából keletkeznek.. Nemrégiben nagy visszhangot váltott ki, hogy negyven kilogramm műanyag zacskót találtak egy bálna gyomrában, melynek tetemét a Fülöp-szigeteken mosta partra a tenger. Szinén műanyagszeméttel volt tele egy Spanyolországnál partra vetődött bálna gyomra. Az elpusztult tengeri óriást a szakemberek megvizsgálták és a közelmúltban befejezett boncolás felfedte, hogy gyomra csordultig volt műanyaghulladékkal. Az fiatal hím gyomrában flakonok, szatyrok, kötelek, halászhálók és zacskók voltak, összesen több mint 29 kilogramm.

balna_re.jpg

Biboy Royong:„Halott Bálna”- teljes egészében műanyag hulladékból figyelemfelhívó szándékkal készült bálnatetem (A kép forrása:: itv)

A játék szereplőinek felsorolása és a funkciók leírása

Ez a játék is a zöld zászlóra való kattintással indul el.

 A cél, hogy a robot irányításával ( nyíl billentyűk) eltüntessük az összes műanyag  szemetet a tengerből.

 A programban szereplői:

- Balneo, a robot bálna

- különböző hulladékok  (műanyag palack, gumicsizma,  flakon, kesztyű,vödör)

- Többi szerepő:sellő, búvár, halak,rák,polip

Balneo  esetében figyeljük, hogy milyen irányú nyíl billentyű lett lenyomva és ennek megfelelően változik a robot  mozgása vízszintesen és függőlegesen.

A műanyag hulladékok esetében azt az eseményt figyeljük, hogy találkozik-e a bálnával.. Ha igen, akkor eltüntetjük a képernyőről.

A szóköz billentyű lenyomására kezdeti értékre állítjuk a robot vízszintes és függőleges helyzetét, valamint újra megjelenítjük a képernyőn a műanyag hulladékot

PET újrahasznosítás, avagy miből lesz a sportcipő?

A problémával sok cég foglalkozik már, van amelyik óceántisztító úszóerőművet tervez, de az Adidas  például  megcsinálta az első olyan edzőcipőjét, ami 95%-ban óceáni szemétből  (lebegő halászhálókból, nejlonzacskókból, PET-palackokból) készült. Noha elméletben mindenki tudja, hogy itt is inkább a megelőzésre kellene helyezni a hangsúlyt, hisz az EU-n belül (a nagy környezetvédelmi kampányok ellenére is) alig 50%-os a PET palackok újrahasznosítási aránya.

cipo.jpg

Tengeri hulladékból készült sportcipő  A kép forrása:Pixabay

3.feladat

A jövő közlekedés-fenntartható autó tervezése

DZB-  autó  avagy a jövő járműve

A DZB –autó elnevezése a tervezők nevének (Dániel, Zétény és Bence)  rövidítéséből ered,elképzeléseink szerint a közeljövőben az okos városokban használhatják majd. Újrahasznosított műanyagból készült, rakétahajtás elven működő,vízzel hajtott jármű.Az okos városok középpontjában álló felhőkarcolók tetejéről indulnak. és több ember szállítását végzik. Az utasok egy applikáció segítségével az irodában foglalhatnak helyet maguknak. Az autó rész önvezető.A felhőkarcolók tetjére algapavilonokat helyeztünk el.,innen indulnának a DBZ-járművek.Itt, a centrumában irodaházak, önkormányzatok, egészségügyi és pénzügyi központok találhatóak. A Minecraft segítségével megépítettük ezt az okos várost.

Milyen üzemanyaggal működik?

Üzemanyaga a víz és sűritett levegő egüttese, a tolóerejét a sűrített  levegő által kilövellt víz biztosítja.

Hogyan készült a makett?

A rakétatest egy 1,5 vagy 2,5 literes műanyag flakon, amelyet kb. félig töltünk meg vízzel. A palack száját szorosan illeszkedő, átfúrt parafadugóval zárjuk le, amelyben egy bicikliszelepet helyezünk el. Pumpával a palackban a nyomást növelve a dugó egy idő után kinyomódik és a nagy sebességgel hátraáramló vízsugár - jelentős tolóerővel - rakétánkat kilövi. A pumpáláshoz autópumpát használunk, amely 10-12 lenyomás után már elegendő nyomást biztosít a kilövéshez.
Célszerű a kilövéshez valami vezetősínt is alkalmazni, ill. a rakétatestre vezérsíkokat helyezni a jobb iránystabilizálás érdekében. Ha a rakétatestre vezérsíkokat építünk, a palack megőrzi hosszirányú helyzetét és így a kisebb légellenállás miatt a fékeződés kisebb mértékű, aminek következtében nagyobb repülési magasság érhető el.

 csoportkep.jpg

Miért újrahasznosított anyag?  

Percenként egy millió műanyag palackos terméket vásárolunk világszerte. Több autógyártó cég ezek újrahasznosításával is csökkentené ökológiai lábnyomát. A feldolgozott hulladékból autóalkatrész készül. lökhárítókhoz, utastéri kárpitokhoz, fűtő/légkondicionáló burkolatokhoz, akkumulátortálcához, szigeteléshez is alkalmaznak újrahasznosított anyagokat,Az újra feldolgozott műanyag könnyű súlya miatt tökéletes autóalkatrész alapanyag. A súlycsökkenés pedig a járművek aerodinamikáját is javítja. Az autóalkatrészekhez először a palackokat apró darabokra zúzzák, majd műanyag szálak készítéséhez használt rostokká alakítják. Végül a szálakból anyaglapok lesznek ezeket a lapokat használja járművei alvázfedeleihez.  A feldolgozott műanyagból a személyautók, egyes teherautók kerékpántjai készülnek. Egy jármű pedig átlagosan 250 kidobott PET palacktól menti meg a környezetet.

Milyen előnyökkel jár?

Az újrahasznosított műanyag autóipari felhasználásának – technológiai és gazdasági előnye mellett – a legnagyobb pozitívuma egyértelműen a környezetvédelem..1950-es években a becslések szerint 9,1 milliárd tonna műanyag készült, és a világ műanyag hulladékának 91%-át nem hasznosították újra. Mivel biológiailag nem bomlik le, ez a hatalmas mennyiség még mindig a Földön van.

Az önvezető autók egyik legnagyobb előnye, hogy helyváltoztatási lehetőséget biztosít azoknak, akik nem képesek vezetni. A mozgásukban akadályozott emberek többsége

 képes lenne otthonán kívül szabadidős tevékenységet folytatni, vagy többször elmenni étterembe. jobban hozzáférne az egészségügyi szolgáltatásokhoz, ha lenne önvezető autója.

3.projekt

Vizeink védelme : víztisztító  berendezés készítése

Miért fontos a víztisztítás témája?

A klímaváltozásnak köze van a legtöbb vízzel kapcsolatos problémához.800 gyerek hal meg naponta olyan megelőzhető betegségek miatt, amiket a piszkos, nem biztonságos víz vagy a megfelelő higiéniai feltételek hiánya okoz.

A víz az egyik legjobb humanitárius befektetés: számítások szerint minden egyes dollár, amit vízminőség-javításra  költünk, 8 dolláros megtakarítást hoz a későbbiekben.

Szükséges eszközök
 4 joghurtos pohár (az aljukat ceruzával lyukasztjuk ki)),

 1 befőttesüveg,

 1 kávéfilter vagy szúnyoghálódarab a lyukak lefedéséhez,

 homok,

apró kavicsok,

 aktív szén (beszerezhető állatkereskedésben vagy patikában).

A kísérlet leírása
 Alaposan átmostuk a homokot és a kavicsot folyó víz alatt. Ezek után 4 joghurtos poharat megtöltöttünk a feléig aktív szénnel, homokkal, kaviccsal. A negyedik pohárba helyezzük bele a kávéfiltert.

 Egymásra  helyeztük a poharakat, úgy, hogy a filteres volt legfelül. A tornyot belehelyeztük a befőttesüveg szájába.

A legfelső pohárba öntöttük a piszkos vizet.

Tapasztalat, megfigyelés
. A víz átfolyt a szinteken, ugyanazon az elven, mint az ipari víztisztító berendezéseknél.
A leérkező víz tisztább lesz, mint amit felül beöntöttünk.
A kísérlet magyarázata
A különféle anyagok (aktív szén, homok, kavics) lyukacsos szerkezetűek, az anyagtól függően különböző nagyságúak ezek a lyukak. Az ilyen jellegű - azaz porózus - anyagok lyukain fennakadnak a különböző szennyező anyagok.
A víztisztító berendezés is több lépcsőben tisztítja meg az ivóvizet.

Iható-e a megtisztított víz?

 Az így megtisztított víz nem iható, hiszen az még tele van baktériumokkal és számos egyéb nehezen vagy egyáltalán nem lebomló anyaggal!

Mire használható az aktív szén?

Szivacsszerű szerkezete miatt hatalmas a felülete, ami megkönnyíti, hogy hozzákapcsolódjon a különféle vegyi anyagokhoz, vagy szűrőként működve fejtsen ki tisztítóhatást. Nem csoda, ha gyógyszer-túladagolás vagy mérgezés esetén ezt vetik be, mert hozzákötődik a mérgekhez, megakadályozva azok felszívódását a bélben, s így képes minimálisra csökkenteni a beteget érő káros hatásokat.  

Az aktív szén további felhasználási területei :

  • ivóvíztisztítás tisztítása
  • vegyipar (különböző anyagok megkötése)
  • vákuumtechnika
  • elvezető cső nélküli konyhai elszívókban

Lehetőségek és megoldások a víztisztítás problémájára

A tiszta víz és a higiénia biztosítása a gyermekfejlődés egyik legfontosabb pillére és egy alapvető jog. Mint az emberi élet elengedhetetlen feltételét, 2010 júliusában az ENSZ Közgyűlése alapvető emberi joggá nyilvánította a biztonságos és tiszta ivóvízhez és a megfelelő tisztálkodási és higiéniai lehetőségekhez való hozzáférést. Körülbelül 4-5 liter víz naponta – nagyjából ez az a szükséges minimum, ami egy kisgyermek túléléséhez feltétlenül szükséges: inni, enni, fürödni, az alapvető higiéniai feltételeket biztosítani. Sajnos még ez a vízmennyiség sem érhető el azonban a Föld minden pontján olyan egyszerűen, mint nálunk. Afrika, vagy Dél-Amerika egyes részein akár több órát is gyalogolni kell a legközelebbi vízgyűjtő helyig.

A vízhez való hozzáférés segítése érdekében kutakat fúr, mobil víztartályokkal, vízhordó eszközökkel látja el a közösségeket. Textilszűrőkkel, mobil vízszűrő-eszközökkel, illetve víztisztító-rendszerekkel és víztisztító-tablettákkal küzd azért, hogy tiszta és biztonságos ivóvízhez juthassanak a gyermekek és családjuk.

Magyar vonatkozású találmányok-   Telkes Mária , a „Napkirálynő”

Telkes Mária egy méltatlanul keveset emlegetett, kiváló magyar tudósnő, akinek tudományos munkássága és szabadalmai a mai napig hatást gyakorolnak a világ energiatermelésére.
1934-ben a The New York Times összeállításában, amely a korabeli Amerika tizenegy legsikeresebb hölgyéről szólt, egyetlen tudósnő szerepelt, aki nem más volt, mint a magyar származású Telkes Mária. Telkes Mária munkásságát és sikerességét jelzi húsz szabadalma, több mint száz tudományos publikációja és az általa elnyert tizenkét nemzetközi kitüntetés (köztük az Amerikai Tudományos és Kutatás-fejlesztési Hivatal díja).

 Telkes Mária a napenergia hasznosítására vonatkozóan számos szabadalmat jelentett be. Egyik legsikeresebb találmánya a második világháború amerikai pilótái számára kifejlesztett, napenergiát hasznosító tengervíz- sótalanító berendezés volt. Komoly problémát jelentett ugyanis, hogy a háborúban szerencsétlenül járt, tengerre lezuhanó repülőgépek pilótáinak, ha sikerült is túlélniük a szerencsétlenséget, az ivóvízhiánnyal is meg kellett küzdeniük. Telkes szabadalmaztatott egy saját maga által tesztelt, felfújható, napenergiával működő berendezést, amely naponta körülbelül 1 liter tengervíz lepárlására volt alkalmas. A műanyag, átlátszó focilabdára emlékeztető eszköz belsejében volt elhelyezve egy fekete filcpárna, amelyet a sós vízbe kellett mártani, és a hő hatására a gömb belső felületén csapódott le az édesvíz. A szabadalmat sorozatgyártás követte, és a háborúban minden pilóta felszerelésében elhelyeztek egy ilyen berendezést.

keep.jpg

Telkes Mária munka közben

1940-től vezetője lett egy csoportnak, akinek fő feladata a napenergia-átalakítás lehetőségeinek kutatása volt. Legnagyobb problémáját a hőtárolás kérdése jelentette, erre talált megoldást a magyar tudósnő a kémiai hőtárolás segítségével, glaubersó használatával. Ő tervezte – az amerikai sajtó nagy érdeklődése mellett – a világ első napházának fűtésrendszerét is a Boston melletti Doverben. Tervezett ezenkívül egy napenergiával működő hússütőt is, (amely Indiában vált elterjedtté, ahol a magas napsütéses órák száma garantálta a háziasszonyoknak, hogy az ételeik kellőképpen átsüljenek a berendezés segítségével.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aprolepes.blog.hu/api/trackback/id/tr5915904784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása